Aktuálně

Na letošní letní sezonu jsme pro vás připravili hned několik luxusních tabákových směsí v krásných a originálních pechových krabičkách.


Jako každý rok, máme i letos na skladě limitovanou edici dýmek Peterson St.Patricks Day. Dýmky pro letošní rok jsou zelené, což není až takové překvapení a mají zároveň charakteristické prvky, které používá pouze značka Peterson. Tím je vrtání, které umožňuje jímat kondenzát vznikající při kouření v hlavičce dýmky a ebonitový náustek s horním vývodem. Tento náustek slouží k tomu, aby odváděl kouř od jazyku k hornímu patru kuřáka a ten si tak mohl lépe vychutnat aroma tabáku. Také spojení hlavičky dýmky s náustkem je systémem spigot, což používá hlavně firma Peterson. Kdo touží po klasické Petersonce, má nyní šanci si ji u nás zakoupit.


  1. Úvod
  2. Články
  3. Zdobené dýmky indiánů
Zdobené dýmky indiánů

V životě indiánů hrál tabák a dýmka stěžejní roli. Podle irokézské tradice vyrostl tabák přímo z hlavy mýtické Matky země, a proto také tabák tlumí bolest hlavy a rozjasňuje mysl. Mezi indiánské dýmky lze zařadit pestrou škálu kuřáckých artefaktů vyráběných podle tradice staré několik set let. Ve Střední a centrální Jižní Americe se kouřily tabákové smotky, předchůdci doutníků. Směrem na sever se vyráběly dýmky z kostí, dřeva a kamene. Dýmky se obvykle plnily tabákem ve směsi s nejrůznějšími rostlinami a dalšími ingrediencemi, které nejenže vylepšovaly chuť, ale také se tím šetřilo tolik drahým tabákem. Tabák mohly pěstovat jen ty indiánské kmeny, které se věnovaly zemědělství jako hlavnímu zdroji obživy. Úrodná sklizeň totiž vyžadovala vynaložení značného úsilí na vytváření úrodné půdy mýcením lesních porostů. Ostatní kmeny získávaly tabák většinou směnným obchodem.

Pro severoamerické indiány není kouření tabáku požitkem, nýbrž rituálním aktem. Posvátný kouř a oheň jsou jim přírodními živly. Proto je také kouření z dýmky zvláštní formou modlitby a vysoce důležitým náboženským úkonem. Siouxský medicinman Chromý jelen o dýmce říká: „Dýmka je pro nás jako otevřená bible…Pro nás indiány je jen dýmka, země, na které sedíme a otevřené nebe. Duch je všude kolem…Kouř z dýmky stoupá nahoru přímo do duchovního světa. Ale funguje to oběma směry. Tím kouřem přes troubel dýmky k nám síla proudí zase dolů. Když dýmku držíš, tak tu sílu cítíš. Z dýmky ti prochází přímo do těla.“

Ojedinělý význam měly dýmky prérijních indiánů. Soudové vyráběly dlouhé kalumety známé především jako Dýmky míru. Své dýmky si zhotovovali ze speciálního červeného kamene - catlinitu – nebo z tmavého dýmkového kamene. Dýmkový kámen se nachází v Minnesotě a také Barron County ve Wisconsinu. Od konce 18. století tato ložiska ovládli Dakotští Siouxové, kteří rozhodují o těžbě. Červený kámen Catlinit je pojmenován po Georgovi Catlinovi, který si poprvé všiml tohoto speciálního kamene a popsal výrobu dýmky i život prérijních indiánů již v roce 1836. Každý indián vykonal alespoň jednou za svůjživot cestu do lomu v Dakotě, kde se posvátný kámen těží. I dnes si může pro svou potřebu každý indián vzít zdarma catlinit na výrobu své dýmky. Dýmky z catlinitu připomínají indiánům krev jejich vlastního kmene. Právě dýmky vytvořené z tohoto kamene mají pro sběratele asi největší kouzlo. Mívají bohatě zdobenou troubel, ať již s vyřezávanými zvířaty, či ozdobené korálkovými výšivkami s indiánskými motivy. Často se ovazovaly závěsy z orlích per. Bez těchto dýmek se neobešel žádný obchod uzavřený s indiány. Svou mocí pečetily významné dohody, uzavíraná přátelství a smlouvy.Osadníci a přistěhovalci velice rychle pochopili, jak velký význam má pro indiány kouření dýmky a často tohoto obřadu zneužívali

Ostatní indiánské kmeny například Irokézové a Čerokézové vyráběly menší kamenné nebo hliněné dýmky. Častým tvarem byly zvířecí motivy. Většinou byla hlavička z jednoho kusu kamene a krátká troubel z kamene barevně odlišného. Na rozdíl od jiných dýmek, tyto dýmky neměly žádné další ozdoby. Dalším materiálem prérijních indiánů na výrobu dýmek byly hlína, dřevo nebo kosti nebo i parohy různých zvířat. Indiáni tyto dýmky zdobili kůží, korálky, drápy či zuby. Navahové vyráběli Dýmku míru z jeleních parohů, troubel byla obalena kůží a doplněna korálky a dalšími přírodními materiály jako například koňskými žíněmi nebo pery různých dravců.

Protože dýmka byla vysoce ceněným artefaktem, byla vždy zabalena do nádherně vyšívaného obalu či vaku, který měl indián vždy při sobě. Některé indiánské dýmky v pozdější době byly vyráběny z mosazi tak, že sloužily jako tomahavk. Měly malou hlavičku z jedné strany a z druhé ostrou sekeru, dlouhou dřevěnou troubel bohatě zdobenou korálkovými výšivkami a závěsy z orlích per. Taková dýmka se v nouzi dala použít i proti nepříteli.

Zvláštní obřadní dýmkou byl kalumet, který se nazýval „Čtyři větry“. Při obřadu se kouřilo do čtyř světových stran. Tyto obřadní dýmky byly zdobně dekorovány korálkovými výšivkami, měli většinou menší hlavičku a tři orlí péra.

Inspiraci v kultuře severoamerických indiánů hledal i známý italský výrobce dýmek Ser Jacopo, který vyrábí svou verzi kalumetu z italského briaru. Jeho série dýmek s názvem Kalumet je míněna jako pocta périjním indiánům.

Mostex Tanvald - idatabaze.czDoutníky, humidory - idatabaze.cz
Výhody registrace

Po zaregistrování v našem e-shopu se vám automaticky nastaví sleva 5% na veškeré zboží včetně zboží které je v akci. Po následném přihlášení se vám budou zobrazovat ceny původní přeškrtnuté a ceny se slevou, které platí pro vás. Pokud se zaregistrujete současně s první objednávkou, je tato objednávka v původních cenách bez slevy. Toto sledujeme a slevu vám odečteme z dobírky nebo faktury.

Zákon č.65/2017 sb.

“Tabákové výrobky, alkohol, kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření a elektronické cigarety lze prodávat prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, pokud je vyloučen jejich prodej osobám mladším 18 let; za tím účelem musí být prodejce těchto výrobků prostřednictvím prostředku komunikace na dálku vybaven počítačovým systémem, který elektronicky jednoznačně ověří věk spotřebitele (dále jen „systém ověřování věku“). Prodejce je povinen v okamžiku prodeje ověřit, že kupující spotřebitel není mladší 18 let).”

Reklamace

Veškeré zboží dodáváme v originálních obalech. Tabák a suché doutníky s neporušenými kolky Ministerstva Financí ČR. U vlhkých doutníků si Mostex vyhrazuje právo kolek šetrně poruši a to z důvodu kontroly kondice doutníků před odesláním zákazníkovi. Reklamace se řídí Obchodním zákoníkem. Prodávající neodpovídá za škody vzniklé nesprávným používáním produktů a za škody vzniklé při přepravě. Ostatní reklamece prosím řešte na tel. čísle 603832131 - Zdeněk Vlasatý


Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.