Aktuálně

Na letošní letní sezonu jsme pro vás připravili hned několik luxusních tabákových směsí v krásných a originálních pechových krabičkách.


Jako každý rok, máme i letos na skladě limitovanou edici dýmek Peterson St.Patricks Day. Dýmky pro letošní rok jsou zelené, což není až takové překvapení a mají zároveň charakteristické prvky, které používá pouze značka Peterson. Tím je vrtání, které umožňuje jímat kondenzát vznikající při kouření v hlavičce dýmky a ebonitový náustek s horním vývodem. Tento náustek slouží k tomu, aby odváděl kouř od jazyku k hornímu patru kuřáka a ten si tak mohl lépe vychutnat aroma tabáku. Také spojení hlavičky dýmky s náustkem je systémem spigot, což používá hlavně firma Peterson. Kdo touží po klasické Petersonce, má nyní šanci si ji u nás zakoupit.


  1. Úvod
  2. Články
  3. České dýmky po roce 1989
České dýmky po roce 1989

České dýmkařství prošlo po roce 1989 velkou změnou a dnes můžeme říci, že kromě strojově vyráběných dýmek v továrně BPK v Proseči u Skutče, produkuje dýmky originální a vysoce kvalitní, které se směle mohou porovnávat se zahraničními renomovanými značkami. V současnosti na území Čech a Moravy patří mezi nejaktivnější a nejznámější dýmkařské firmy čtyři výrobci: Oldřich Jirsa, Karel Krška, Jan Pipes, a Celnic Tabbaco. Podívejme se nyní na jejich dýmky.

Mezi nejdéle působící dýmkaře patří dnes Oldřich Jirsa, který své dýmky také velice úspěšně prodává do zahraničí. Sídlo jeho firmy je v Novém Strašecí, kde vyrábí dýmky sériově, ale i individuálně. Samozřejmostí u Jirsových dýmek je kvalitní povrchová úprava a kladen je důraz na zvýraznění kresby dřeva. S tvary dýmek příliš neexperimentuje a nabízí dýmky spíše klasických tvarů, zato v dokonalém provedení. Jirsovy ručně dělané dýmky dobře padnou do ruky. Důraz je kladen na dřevo a celkový přírodní charakter. Prakticky vůbec nepoužívá kování. Jirsa tvoří klasiku a také příjemné přírodní dýmky. Takovou dýmku si určitě zamilujete a prožijete s ní spoustu příjemných chvil. Dýmky se převážně pohybují ve střední cenové kategorii, ale najdeme zde i luxusní kousky. Své dýmky Jirsa označuje bílou značkou na náustku ve tvaru kruhu, nebo oválu, tedy písmene „O“ ve kterém je umístěno písmeno „J“. Mottem tohoto výrobce dýmek je, že dýmka by měla především dobře sloužit.

Dalším zkušeným dýmkařem na českém poli, je Karel Krška, jenž patří mezi dýmkaře - umělce. Dýmky začal vyrábět jako zaměstnanec dnes již nežijícího dýmkaře Kopy. Po určité době se Krška osamostatnil a zařídil si vlastní dýmkařské studio nedaleko Brna. Krška se zabývá převážně volnou tvorbou. Používá jen kvalitní dřevo a kresba dřeva přímo ovlivňuje budoucí tvar dýmky. Zpočátku vyráběl spíše klasické tvary, ale dnes je jeho tvorba stále více extravagantní. Tvary dýmek jsou mnohdy záměrně deformovány, ale vždy tak, aby ještě podtrhly krásu dřeva a jeho plamenů případně pavích ok. Krškovy dýmky mají velmi dobré kuřácké vlastnosti asi také proto, že jsou vyráběny z kvalitního materiálu. Každá jeho dýmka je také malým uměleckým dílkem. Své dýmky Krška označuje vyraženým písmenem „K“ a nápisem Krška Czech Republic.

V Kostelci nad Černými lesy se nachází firma Jan Pipes patřící Janu Kloučkovy a kde se od roku 1999 vyrábějí dýmky. Ke vzniku dílny přispěla spolupráce s francouzskou firmou na výrobu dýmek Chacom a její majitel Yves Grenad zde byl hlavním odborným rádcem. Ve firmě vyrábějí strojně dělané dýmky s obchodním názvem Stanislaw. Kromě těchto sériově vyráběných dýmek Jan dělá i vynikající dýmky neotřelých tvarů. Často se jedná o dýmky z velkého kusu dřeva s hladkou povrchovou úpravou a výbornými kuřáckými vlastnostmi. Exkluzivní kusy jsou zdobeny stříbrným kováním. Všechny modely mají výrazný tvarový motiv, na který odkazuje i samotný název dýmky. Prvotní je u dýmek Jan Pipes užitná hodnota každé dýmky a jako bonus je brán originální tvar. Tvary těchto dýmek by se daly přirovnat k architektonickým slohům, jakými jsou baroko a funkcionalismus. Jan vytvořil i sérii dýmek „Gaudi Dreams“, která byla inspirována tvorbou tohoto architekta. Jedná se o jedinečné dýmky, které se stávají zaslouženým klenotem každé dýmkařské sbírky. Ve firmě Jan Pipes rozlišují následující kategorie hladkých dýmek: „VO,VS, XO“ a konečně „VSOP“což je značka, která označuje dýmky té nejvyšší kvality z dílny Jana Kloučka.

Firma Celnic Tabacco se nachází nedaleko Třeště, kde její majitel Dušan Doubek vyrábí své originální dýmky. A nejen dýmky. Má úžasný smysl pro materiál a především pro ušlechtilé dřevo, ze kterého vyrábí kromě dýmek také humidory a jiné potřeby pro kuřáky dýmek a doutníků. Dýmky Dušana Doubka jsou inspirovány keltskou kulturou. Některé dýmky se jmenují  Tuátha de Dannan, což je název pocházející z irské mytologie a znamená „Lidé bohyně Danu“. Jde o dýmky volných tvarů freehandy, které jsou většinou zdobeny kroužky z různých materiálů například stříbra, olivového dřeva, buku, briaru. Na výrobu dýmek používá Dušan Doubek velké kusy toho nejkvalitnějšího briaru. Dýmky se velmi dobře drží v ruce a mají skvělé kuřácké vlastnosti. Oblíbeným prvkem Dušana Doubka je zdobení dýmek pomocí masivního stříbrného kování typu spigot. Stříbro tak plní nejen funkci estetickou, ale i ochrannou. Každá dýmka z dílny Dušana Doubka je jedinečným originálem. Všechny jsou vyráběny s pokorou k materiálu a s využitím kresby dřeva. Tyto dýmky mají keltského ducha a ty nejlepší kousky jsou pojmenovány po osobách lidu země bohyně Danu. Dýmky Dušana Doubka jsou označovány body vyraženými na dýmce v hladké povrchové úpravě od jedné do šesti, přičemž šest teček mají ty nejlepší s dokonalým dřevem. Na náustku označuje Dušan Doubek své dýmky drobným stříbrným erbem s keltským křížem.

Kdo si chce pořídit českou dýmku, má určitě z čeho vybírat. Současní čeští dýmkaři si budují dobrou pověst a mezi jejich výrobky se často najdou opravdové skvosty.

Mostex Tanvald - idatabaze.czDoutníky, humidory - idatabaze.cz
Výhody registrace

Po zaregistrování v našem e-shopu se vám automaticky nastaví sleva 5% na veškeré zboží včetně zboží které je v akci. Po následném přihlášení se vám budou zobrazovat ceny původní přeškrtnuté a ceny se slevou, které platí pro vás. Pokud se zaregistrujete současně s první objednávkou, je tato objednávka v původních cenách bez slevy. Toto sledujeme a slevu vám odečteme z dobírky nebo faktury.

Zákon č.65/2017 sb.

“Tabákové výrobky, alkohol, kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření a elektronické cigarety lze prodávat prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, pokud je vyloučen jejich prodej osobám mladším 18 let; za tím účelem musí být prodejce těchto výrobků prostřednictvím prostředku komunikace na dálku vybaven počítačovým systémem, který elektronicky jednoznačně ověří věk spotřebitele (dále jen „systém ověřování věku“). Prodejce je povinen v okamžiku prodeje ověřit, že kupující spotřebitel není mladší 18 let).”

Reklamace

Veškeré zboží dodáváme v originálních obalech. Tabák a suché doutníky s neporušenými kolky Ministerstva Financí ČR. U vlhkých doutníků si Mostex vyhrazuje právo kolek šetrně poruši a to z důvodu kontroly kondice doutníků před odesláním zákazníkovi. Reklamace se řídí Obchodním zákoníkem. Prodávající neodpovídá za škody vzniklé nesprávným používáním produktů a za škody vzniklé při přepravě. Ostatní reklamece prosím řešte na tel. čísle 603832131 - Zdeněk Vlasatý


Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.